Ako získať dôveru

Zvedavosť

Kanáriky sú už od prírody veľmi zvedavé. Sami zistia, že pre nich nepredstavuješ žiadnu hrozbu. V ničom sa však neprenáhli! Vyvaruj sa hlasitých zvukov a rýchlym - splašeným pohybom, proste všetkého, čo môže kanáriky vyľakať. 

Najskôr sa ku kanárikom priblližuj pri zatvorených dvierkach. Tvár maj vo výške kanárika. Potichu a pomaly im niečo rozprávaj (napr. ich meno), alebo im niečo pískaj.

Láska prechádza cez žalúdok

U kanárikov to platí doslovne! Jednou z najlepších volieb ako si ich získať je dávať im ich obľúbené semienka, zelené krmivo a rôzne ovocie a zeleninu ....       Nedávaj im však krmivo do klietky hneď skoro ráno. Namiesto toho k ním pristúp s malou pochúťkou v ruke. Pritom niečo potichu hovor alebo pískaj, tak si tiež zvyknú na tvoj hlas. Pochúťku (púpavový list) prestrč pomedzi mriežky klietky a drž ju tak, aby sa k nej mohol kanárik ľahko dostať bez dotyku tvojej ruky.

Privykanie na ruku

Opatrne otvor dvierka klietky. S rukou, v ktorej držíš pochúťku zostaň ešte mimo klietky. Kanárik sa pomaly osmelí a bude sa (ešte trochu opatrne) približovať k pochúťke, ktorú držíš.

Prvý výlet

Ak si kanárik zvykol na tvoju blízkosť, môžeš sa odhodlať na jeho prvé vyletenie a let po izbe. Pri pristávacom mieste, ktoré je (najlepšie) ozdobené nejakou pochúťkou dôjde znovu k nácvikom opatrného približovania, tentoraz však v inom prostredí. Kanárik sám rozhodne, akú veľkú blízkosť strpí.

Priateľstvo

Ak má kanárik k prostrediu dostatočnú dôveru a pristane ti priamo na hlave, či pleci, môžeš mu skúsiť krmivo ponúknuť priamo z ruky. Chutnú púpavu vždy ponúkaj pomaly - bez prudkých pohybov a zdola. Počkaj, kým si kanárik začne na púpave pochutnávať.

Nesklam

Keď kanáriky skrotnú úplne, budú ti pípať vo vlasoch, či dokonca zobať z taniera. Kanárik si na teba natoľko zvykne, že sa ti nechá pozorovať z bezprostrednéj blízkosti. Nikdy sa ho ale nepokúšaj chytiť do ruky!