Maznáčik

    Po tejto stránke nie je kanárik veľmi vhodný. Je to totiž úplný anti-maznáčik aspoň dovtedy, kým si ho úplne neochočíte. Nesnažte sa ho chytať, mohlo by ho to tak vydesiť, že by stratil všetku dôveru, ktorú k vám zatiaľ mal (neplatí v nevyhnutných prípadoch - strihanie pazúrov, návšteva veterinára...) Ak sa vám ale podarí ochočiť si kanárika, bude sa mu páčiť ak ho budete hladkať, či škrabkať za hlavou.

Ako kanárika naučiť na ruku?

    Predovšetkým sa ho nesnažte chytať do ruky, či dokonca ho naháňať. Mohlo by ho to veľmi vydesiť. Najprv si musíte kanárika ochočiť. Riaďte sa heslom - "Láska prechádza cez žalúdok. " Najprv mu dávajte maškrty cez klietku. Neskôr otvorte dvierka a podávajte maškrtu, či zelené krmivo cez otvorené dvierka. Potom vložte ruku s maškrtou do klietky a podávajte ju kanárikovi priamo z ruky. Neskôr, keď vám bude dôverovať, chyťte maškrtu tak, aby kanárik musel vyskočiť na vašu ruku a tak sa dostať k pochúťke. 

Ako kanárika prenášať mimo domu?

    Ak potrebujete kanárika zobrať k veterinárovi, či ho z nejakého iného dôvodu premiestniť, použite menšiu prepravnú klietku, či papierovú škatuľku, ktorú vám dali pri kúpe kanárika.