O nich 

Viete, že: 

  • Kanáriky sú vtáky žijúce v početných kŕdľoch. Patria do veľkej skupiny zrnožravých vtákov, do čeľade pinkovité a podčeľade stehlíkovité. Ich domovinou sú niektoré ostrovy Kanárskych ostrovov. 
  • Pri správnom chove sa kanáriky dožívajú 10 až 15 rokov.
  • Kanáriky sú priateľské. Pri vzájomných sporoch stačia väčšinou len výhražné gestá. Samčeky sú rivalmi len v čase hniezdenia, preto potrebujú i priestor na ústup.
  • Kanáriky boli odchované v stovkách farebných variácií a v mnohých rozdielnych rasách a typoch. Kanáriky sa vyskytujú v rôznych veľkostiach: rôzne rasy dosahujú od 11 do 23 cm.
  •  Sú tovýborní letci a denne potrebujú niekoľko hodín voľného lietania alebo im postavte priestrannú voliéru.  Nemajú radi samotu. Vždy sa snažte chovať párik, alebo 2 samice. 
  • Pri troche trpezlivosti budú kanáriky veľmi dôverčivé :) 

 

Čo je to kanárik?

Základné informácie

Kanáriky pochádzajú zo slnečného Španielska. Delíme ich na  spevné, postavové a farebné. Najkrajší a najvýraznejší spev majú práve kanáriky spevné. Sú to veľmi aktívne a veselé stvorenia, ktoré baví neustále poskakovať bidielkach a konárikoch a lietať. Rýchlo si zvykajú na nové prostredie, ľudí, ako aj na iné domáce zvieratá. 

Chov: 

Ak ste sa rozhodli zaobstarať si kanárika, venujte dostatok času výberu vhodnej klietky a jej príprave. Klietka by mala byť vybavená rôzne hrubými drevenými konárikmi, ktoré by mali byť umiestnené v rôznom sklone, nemala by v nej chýbať kúpeľnička pretože kanáriky sú veľmi čistotné a kúpu sa každý deň, kŕmidlo a napájačka. Kanáriky ťažko znášajú hluk, umiestňujeme ich preto do tichého a kľudného prostredia bez prievanu, s čiastočným dopadom slnečných lúčov, nie však na priame slnko.  

Kŕmenie: 

Najvhodnejšie je kŕmiť kanáriky špeciálnou zmesou určenou presne pre ne. Na spestrenie stravy môžeme kanárikom ponúknuť nastrúhanú mrkvu, jablko, uhorku, papriku, paradajku, púpavové listy a kvety, pŕhľavu, hrozno, melón, maliny alebo čerešne. Minerály a stopové prvky si doplnia zo sépiovej kosti prípadne zo

špeciálneho piesku určeného pre vtáky, ktorý nasypete na dno klietky.  Viac sa dozviete v časti 'Potrava'.

Zaujímavosti:  

Kanárik je spoločenský tvor a preto ak chcete aby bol ten Váš naozaj spokojný, odporúčame chovať ich v páre. Ak sa chcete vyhnúť bojom medzi samčekmi o „lepšie pristávacie miesto“ na bidielkach, zaobstarajte si radšej samičky, ktoré sa medzi sebou o bidielka radi podelia.