Aktuálne zo sveta

Nový koronavírus

 

Nový koronavírus SARS-CoV-2 je jedným z čelade koronavírusov. Ide o jednoreťazcový RNA vírus. Súčasťou sú aj 4 štrukturálne proteíny, z toho tzv. Spike protein zabezpečuje prichytenie sa na hostiteľskú bunku. Vírus sa šíri kvapôčkovou infekciou = vzduchom (kýchaním, kašľaním, vydýchnutím...), ale aj nepriamo prostredníctvom infikovaných povrchov. Na povrchoch je vírus schopný prežiť 3 dni a viac.  Spôsobuje ochorenie COVID-19 (z anglického Corona virus disease 2019), ktoré je vysoko nákazlivé. Vírus sa prvýkrát objavil ešte minulý rok v čínskom meste Wu-Chan. Za zdroj nákazy sa považuje netopier, SARS-CoV-2 je veľmi podobný netopieriemu koronavírusu. Ide teda o zoonózu. Momentálne ešte nie je úplne jasný medzihostiteľ potrebný na to, aby bol vírus schopný preniesť sa na ľudí. Predpokladá sa, že by to mohol byť šupinavec.

Čo sa týka prenosu SARS-CoV-2 na zvieratá, neboli potvrdené zatiaľ žiadne prípady nákazy u zvierat, ALE - v Číne v Hongkongu boli do dnešného dňa (25.3. 2020) potvrdené 2 prípady, kedy boli na koronavírus pozitívne testované 2 psy - trpasličí nemecký špic a nemecký ovčiak. U oboch psov však išlo o prípad, kedy boli nakazení majitelia a vírus bol prítomný v ústnej a nosovej  dutine psov (pozitívny výsledok zo sterov). Ide však o prenos z majiteľa na psa s tým, že pokiaľ by pes napríklad oblizol iného človeka, je vysoko pravdepodobné, že by mohlo dôjsť k nákaze. Psy boli preto v karanténe. 

Zvieratá však majú svoje koronavírusy, ktoré poväčšine spôsobujú okrem respiračných ťažkostí aj tráviace ťažkosti, koliky... U vtákov býva postihnutá najčastejšie hydina: sliepky, moriaky, kačice, perličky a podobne. U sliepok spôsobuje vírus bronchitídu.