História chovu Neli - môjho prvého kanárika

 20.01.2011 18:17

 Neli sa dožila veku asi 6 rokov. Nevieme to presne, pretože bola z chovproduktu a na nohe nemala ani krúžok. Za svoj život však všeličo preskákala. 

Bolo to takto: Pred Neli som mala samičku agapornisa ružovkastohlavého, ktorá sa volala Lora. Skoro každé leto som chodila ku babke na prázdniny. Keď som volala domov, mama mi povedla, že Lora znovu uletela. 1. krát (keď uletela) sme ju chytili, 2. krát vyletela len do obývačky, no ale tretí bol už jej koniec (našli sme po nej už iba perie). Vtedy som už vedela, že Loru neuvidím. Prišlo mi trochu smutno, ale nebola som na ňu moc naviazaná. No a teda keď som s mamou volala, naraz mi ukázala Neli. Bola veľmi zlatá. Po príchode domov som si ju hneď poobzerala. A aj sme sa skamarátili. 

V jeden slnečný deň dala babka Neli na terasu. Neli má veľmi rada jablko, a preto jej ho babka dala. Neli začala jablko jesť, ale skúsiť z neho chcela aj jedna osa. Neli ju asi nejako vyprovokovala, a preto ju tá osa poštípala rovno do jej tenkej nožičky. Zrazu som počula, ako ma babka volá, aby som rýchlo prišla, lebo že s Neli je zle. Zľakla som sa a rýchlo som pribehla. Ani neviem ako som Neli chytila a nožičku som jej namočila do studenej vody. Ona mala normálnu zimnicu - chúďa. Ale za nejaký týždeň bolo všetko OK. 

Raz, keď sa Neli kúpala, som ju na chvíľu chytila do ruky - vtedy bola kľudná. Prezerala som si jej pierka, keď som zbadala, že sa tam niečo hýbe. A mala som pravdu. Ocitli sme sa u veterinára, ktorý nám dal taký sprej proti parazitom. Parazity to za chvíľu zabilo a my sme ich začali vyberať z jej peria. Ale v tom sa Neli nejako nešikovne pohla, pretože tatovi chcela uletieť, a v tom sa jej zlomila noha. Zaujímavé bolo to, že to bola tá istá, do ktorej ju poštípala osa. A tak sme znovu museli ísť za veterinárom, ktorý povedal, že má malú šancu na uzdravenie nohy. Mala totiž poškodený nerv. Dal mi antibiotiká v injekcii, aby som jej ich kvapkala do vody. Neli tú nohu vláčila za sebou. Keď sme boli neskôr na kontrole, povedal, že tá noha jej uschne a potom jej ju odstrihne. Neskôr sa ale stalo niečo nepredvídateľné! Tá noha sa jej uzdravila! Antibiotiká chvalabohu zabrali. Na 3. kontrole povedal veterinár, že to je 2. kanárik, ktorého videl takto sa uzdraviť.

Bohužiaľ, Neli 8.1. 2014 podľahla chorobe.