Chovné zariadenia

Klietka

    Všetky klietky majú byť predovšetkým účelné, vkusné a majú byť umiestnené tak, aby neznečisťovali okolie. Nevyhovujúce klietky sú často brzdou úspešného chovu a zapríčiňujú v rodinných vzťahoch mnoho zbytočných nepríjemností.  Kanárikom vyhovujú jednoduché pravouhlé rozľahlé klietky.

Umiestnenie klietky

Klietku je najvhodnejšie umiestniť do obývačky, pretože kanárik je stredom pozornosti, stále sú tam ľudia a kanárik vidí všetko dianie v dome.            

Klietka by určite nemala byť umiestnená v kuchyni. Prievan a horúce výpary pri varení sú pre kanáriky nebezpečné. Obzvlášť nebezpečné sú teflónové hrnce a panvice. Keď sa zahrejú, vypúšťajú toxické výpary, ktoré môžu kanárika dokonca usmrtiť!

Luxusné bývanie: voliéra

    Ak máte doma dosť miesta, urobíte najlepšie, ak sa rozhodnete pre voliéru. Izbové voliéry sa dajú kúpiť, no dajú sa aj celkom jednoducho vyrobiť doma. Pre rodinne založené kanáriky je radosť žiť v menšom kŕdli. Priestranná voliéra im poskytuje voľnosť, samčekom vyvýšené miesta na spev a taktiež sa pri menších škriepkach môžu kde ukryť a uletieť.

    Ak chcete svojim kanárikom dopriať naozajstný luxus, zabývajte ich do záhradnej voliéry. Pozor by ste mali dať na zabezpečenie voliéry proti iným zvieratám. Hlodavce, ako napr. potkany by sa do voliéry mohli ľahko dostať. Pozor treba dávať aj na mačky, psy a iné divožijúce vtáky. Voliéru tiež chráňte pred priamym slnkom. Časť voliéry by mala byť zatienená po celý deň.

Takéto nie 

Takéto okrúhle klietky kanárikom nevyhovujú, kvôli orientácií - kanáriky nemajú žiadny záchytný bod.