Zariaďujeme interiér

    Medzi základné potrebné vybavenie určite patrí miska a napájačka. Bidlá a kúpeľnička tiež nesmú chýbať. Pre otestovanie kanárikovej rovnováhy mu do klietky zadovážte nejaké koleso, alebo hojdačku. O správny prísun minerálnych látok a vitamínov sa postará sépiová kosť, minerálny kameň alebo piesok pre kanáriky.

  • Ideálna kliteka pre pár kanárikov by mala byť asi 100 cm široká, 60 cm hlboká a 80 cm vysoká.
  • Mriežky klietky by mali byť tmavé.
  • Klietka má mať pravouhlý tvar, nemala by byť okrúhla.
  • Drevené bidielka rôznej hrúbky priaznivo vplývajú na nohy kanárika.
  • Na podlahu klietky môžeš dať noviny alebo piesok.

Podstielka

  • Vhodné: Najlepšou a najlacnejšou variantou sú staré noviny. Majú vysokú absorpčnú schopnosť. Potlač obsahuje chemikálie, ktoré zabraňujú množeniu                  baktérií.Vhodný je aj piesok, no ten práši a ak by kanáriky zožrali znečistený piesok z dna klietky, môžu ochorieť, či dokonca uhynúť.

  • Nevhodné: Úplne nevhodný je brúsny papier. Môže viesť k poraneniam nôh.

Interiér

 

Misky na potravu

Keď kupujeme klietku, misky sú väčšinou súčasťou balenia.Vyrobené sú z plastu alebo sú kovové, či závesné zvnútra. Pre jedného kanárika sú vhodné 2 misky: jedna na krmivo a druhá na ovocie, či zeleninu. Môžeme mu však dokúpiť aj tretiu misku, ktorú zavesíme zvnútra, a tá môže slúžiť na piesok pre kanáriky. Najvhodnejšie sú kovové misky, ktoré sa ľahko udržujú a sú odolné voči poškriabaniu. Naopak plastové misky sú praktickejšie, ľahko sa však poškriabu čo napomáha množeniu baktérií. 

Napájačka na vodu

Taktiež býva väčšinou plastová. Obsluhuje sa zvonku. Napájačke musí byť vždy plná a musí v nej byť čistá voda. Kanáriky za deň vypijú okolo 10 ml vody, v lete aj 15 ml. Časť vody sa odparí a zvyšok kanárik vyprská von. Preto vyberáme radšej väčšie napájačky.

Vanička na kúpanie

Kanáriky milujú kúpanie. Preto im poskytneme misku s vodou, ktorú položíme na dno klietky, alebo im kúpime vaničku, ktorá sa na klietku zavesí zvonka. Kanárikom na kúpanie podávame letnú vodu, ktorú pravidelne vymieňame za čistú.

Hračky

Kanáriky nie sú typicky hravé vtáky. Budú však radi, keď im do klietky vložíte sysal, špagátiky, veľmi obľúbené je zrkadlo (dajte však pozor, kanárik si môže myslieť, že vidí iného kanárika). Radi majú aj rôzne vetvičky z nejedovatých stromov.

Bidlá

Ku klietke bývajú väčšinou pribalené plastové bidielka. Tie však nie sú vhodné na dlhšie používanie. Kanáriky sa ti odvďačia, keď im zaobstaráš drevené bidielka z ovocných ale aj iných stromov napr.: lipa, breza, lieska... Povrch však nesmie byť príliš drsný, aby sa kanárik nezranil. Ak budú bidielka rôznej hrúbky, posilní to svaly na ich nohách a predídeš tým rôznym ochoreniam.

Miska na potravu a napájačka

Prírodné bidielko a pohyblivé koleso

Kúpeľnička a sépiová kosť