Pôvod kanárikov

    Všetky plemená kanárikov sa vyšľachtili najmä z kanárika divého (atlantického - Serinus canarius). Neskôr sa na vývoji plemien kanárikov podieľali kanárik poľný (Serinus serinus) a čížik ohnivý (Spinus cucullatus). Z divého kanárika vznikol ako 1. stupeň vývoja kanárik domáci (Serinus canarius f. domestica). Tento kanárik predstavuje primitívne, ešte cieľavedome nevyšľachtené plemeno. Zdomácnením skrotol a bez zásahu človeka sa menil jeho spev, tvar tela i sfarbenie. 

    Z tohto primitívneho plemena šľachtením spevu vznikli nemecké, belgické a československé plemená kanárikov kultivovaného spevu. Pripárením kanárika poľného vznikol španielsky kanárik spevavý (Timbrados). Krížením čížika ohnivého s kanárikom domácim vznikli kanáriky červenej farby. 

Ako sa dostal kanárik do Európy?

 

    Krásne zelenožlté vtáky s okúzlujúcim spevom sa zapáčili Španielom, ktorí pred viac ako 500 rokmi dobyli a obsadili Kanárske ostrovy. Vojaci a námorníci odvážali kanáriky domov ako mimoriadnu raritu. Ceny kanárikov sa vyšplhali tak vysoko, že si ich mohli dovoliť len bohatí ľudia. Mníchom v kláštoroch sa medzitým podarilo odchovať prvých kanárikov. Tieto vtáky sa neskôr predávali aj v Taliansku, Francúzsku a Anglicku. Múdri mnísi však predávali len samčekov, čím takmer na 100 rokov zaistili, že nikde sa nepodarilo kanáriky odchovať. Potom však prišlo k prelomeniu tohto monopolu, pravdepodobne došlo omylom k predaju samičiek. 

Kanáriky v uhoľných baniach

 

    Prvé uhoľné bane nemali dostatočnú ventiláciu - smutný fakt, ktorý zobral život mnohým raným baníkom. Baníci ešte nemali detektory metánu a tak si do bane so sebou brávali rôzne malé zvieratá. Keď zvieratá uhynuli, pre baníkov to bol signál, že majú rýchlo ujsť. Väčšinou si brávali myši, no potom prišli na to, že kanáriky sú oveľa lepšie - majú totiž veľmi jemný dýchací systém. Keď sa kanáriky začali prehýbať na bidielkach, padať z nich či dokonca zomreli, baníci vedeli že niečo zlé "visí" vo vzduchu. Ak však boli kanáriky šťastné a spievali celý deň, baníci mohli byť pokojní.

Dnes sa tento termín používa na označenie včasného varovania nejakej zlej situácie.