Stavba tela kanárikov

    Kanáriky patria medzi pinkovité vtáky (Fringillidae) do rodu Serinus. Sú najpočetnejšou čeľaďou spevavcov. Stavba ich tela je prispôsobená lietaniu, a preto kosti kanárika sú zväčša naplnené vzduchom a sú ľahké. Telo je pokryté veľmi tenkou kožou, ktorá nemá potné žľazy. Na nohách je zrohovatená pokožka. Majú kužeľovitý zobák, ktorého základom sú medzičeľusť a sánka pokryté pokožkou premenenou na rohovinu. Na zadnom prste (päte) majú dlhý pazúr, chvost majú tvarovaný do vidlice a krídla majú krátke: ich let je väčšinou krátky a nesúvislý.

  • Oči - Kanáriky sa orientujú pomocou pomerne veľkých očí, umiestnených po bokoch hlavy - tak majú veľmi široké zorné pole. Priestor obsiahnu v uhle cca 360°. Vidia tak čo sa deje vpredu, po bokoch a aj šikmo vzadu. V prírode tak rýchlo zbadajú blížiaceho sa nepriateľa. Za sekundu dokážu vnímať viac než 100 obrázkov ( človek iba 16 ). Vnímajú tiež veľa farieb, no v súmraku a tme nevidia nič. Kanáriky majú tak ako človek dve očné viečka. Horné očné viečko slúži ako stierka, udržiava oko čisté a vlhké. 

  • Uši, ktoré sú pokryté malými pierkami, sa nachádzajú kúsok pod očami. Sluch je dobre vyvinutý. Kanáriky tiež majú schopnosť napodobniť spev iných vtákov, ale aj hudobné nástroje a iné cudzie zvuky.  Uši kanárikov môžeš vidieť napr. vtedy, keď sa kanárik kúpe a perie na ušiach je mokré a zlepené. 

  • Zobák- Vďaka tvaru a konštrukcie, je zobák pre kanárika ako nástroj " šitý na mieru", ktorým kanáriky môžu dostať svoje obľúbené semienka zo šupiek - zároveň je to veľmi dobrý príklad, ako sa prejavujú životné podmienky zvieraťa na jeho anatómiu a tým aj na jeho vzhľad. Zobák je tvorený takou istou odolnou látkou, ako naše nechty. 

  • Nohy - Vtáky ich využívajú aj na regulovanie telesnej teploty. Počas chladného počasia môžu znížiť množstvo krvi cirkulujúcej do nôh a často stiahnu jednu nohu do peria a stoja len na jednej nohe. Keď je kanárikom teplo, prítok krvi do ich nôh sa zvýši, čím sa ochladia.

  • Perie je jedna z najúžasnejších funkčných častí tela kanárika, a je najdokonalejší kožný útvar vôbec. Pomáha mu lietať, regulovať teplotu a odpudzovať vodu. Kanáriky pŕchnu jeden alebo dvakrát do roka.