Kúpa

    Kanáriky kupujeme v chovproduktoch, na burzách alebo priamo u chovateľa. Na ceste domov ich prevážame v malých kartónových škatuľkách.

Keď kanárika kupujeme, oddeľujeme ho tak od kŕdľa kanárikov v obchode alebo u chovateľa. Preto je lepšie, keď sú dvaja.

Pri kúpe si dávajte pozor a kanárika si trpezlivo prehliadnite. Pozorujeme, či je dostatočne čulý, nemá nejaké zranenie, vytrhané perie a pod. Musíme sa uistiť, či je kanárik, ktorého sme si vybrali, v poriadku. 

 

    Z vlastnej skúsenosti odporúčam kanáriky kupovať priamo od chovateľa alebo na burzách. Veľkou výhodou je, že sa daného chovateľa môžete spýtať na všetko, čo vás zaujíma, či už o konkrétnom kanárikovi, alebo chove atď. Na burze je občas ťažké rozhodnúť sa, od ktorého chovateľa si kanárika kúpime. Lepšie je zvoliť si takého, ktorého kanáriky sú veľmi podobné, ak nie rovnaké (farebne, postavou...). To hovorí o tom, že kanáriky nekríži jedného cez druhého. Dobrým znakom je aj čistota klietky, v ktorých mladé kanáriky vystavuje. 

    Okrem iného je plusom aj väčšia odolnosť čo sa týka zdravotnej stránky a v neposlednom rade oveľa nižšia cena. Ceny kanárikov sa v chovproduktoch môžu vyšplhať až na 30€ a viac, pričom kanáriky sú často choré (ide hlavne o ochorenia dýchacích ciest, ktoré sa rýchlo šíria z jedinca na jedinca a liečba môže byť riskantná, viď. kanarik.webnode.sk/products/roztoc-sternostoma-tracheacolum/)

Čo si treba pri kúpe všímať

 
Časť tela Normálny a zdravý kanárik Kanárik, ktorého by sme si nemali vyberať
Oči Lesklé a čisté Oči s výtokom
Zobák Čistý, neprerastený Prerastený, s výtokom z nosa
Perie Čisté, lesklé a bez vyšklbaných miest Vyšklbané, špinavé a polepené
Análny otvor Čistý, nepolepený Zapálený, perie okolo polepené
Nohy Čisté, zdravé Zranená noha, chýbajúce pazúre alebo prerastené