Pohyb

    Aby kanáriky zostali fit po celý život, mali by sme im dožičiť každodenné slobodné lietanie. Kanáriky sú výborní letci, a preto denne potrebujú niekoľko hodín lietania. Už aj stavbou tela sú stvorené na lietanie. V byte im môžete nainštalovať vtáčie posedy či stromy. Kanáriky na nich budú s radosťou pristávať a ozobávať dobroty, ktoré im ponúknete. 

!Chov v malých a úzkych klietkach ich život drasticky skráti!

Vtáčí posed

Prvý let

    Je samozrejme najnapínavejší. Aby sa vtákom nič nestalo, musíte odstrániť zdroje nebezpečenstva (viď. na boku)

S prvým prelietnutím počkajte aspoň 2 týždne od kúpy kanárika. Ten si musí na nový domov poriadne zvyknúť. Nedivte sa, ak kanárik svoju klietku hneď neopustí. Postupuje opatrne, než sa odváži z klietky vyletieť. A možno nemá s lietním žiadne skúsenosti! Kanárika z klietky určite nevyberajte, či nevyháňajte nasilu! Nakoniec určite vyhrá jeho zvedavosť a odváži sa von. Vtáčí strom mu umožní bezpečné pristátie a vzlet. 

S návratom do klietky si kanárik môže najprv dávať načas. Nepokúšajte sa ho však chytať! Stratili by k vám všetku dôveru. Akonáhle dostane hlad a smäd, sám sa vráti do klietky. 

Lietanie

    Kanáriky sú stvorené k rýchlemu pohybu. Všetko na ich tela je prispôsobené lietaniu: telesná stavba, orgány, operenie. Lietacie svalstvo s veľmi aktívnou látkovou premenou je považované za najúčinnejšie z kostrových svalstiev všetkých stavovcov. Kanárik pri lete spaľuje dokonca 15-krát viac anergie než v kľude. Počas lietania sú vtáci schopní nastaviť svoje krídla a letky a obrysové perá voči prúdu vzduchu tak, ako je pre daný moment najvýhodnejšie.Vďaka tomu bez problémov vzlietávajú a pri pristávaní nikdy neminú cieľ.   

Lietanie je veľkým požieračom energie. Preto musia mať kanáriky stále plnú misku krmiva, aby si mohli spálenú energiu dobiť.

 

Vzlet

Samotný let

Pristávanie