Re:Roztoče Sternostoma Tracheacolum

Dátum: 31.01.2022 | Vložil: Admin

Dobrý deň, najpravdepodobnejší scenár bude, že samička sa nakazila v chovprodukte alebo u pôvodného chovateľa a už ste si ju nakazenú priniesli domov. Ivermektin je dobré liečivo, ale treba ho podávať opakovane podľa pokynov veterinára presne z dôvodu, aký píšete, že neúčinkuje na všetky vývinové štádia parazita a tým pádom sa ešte dokážu vyvinúť ďalšie dospelé jedince, ktoré znovu spôsobujú problém.
Čo sa týka prenosu na človeka, toho sa obávať nemusíte, nijako vám tento parazit neublíži.
Veterinárka vám správne povedala, že keď už sa kanáriky raz nakazia, nikdy sa úplne parazita nezbavia. To znamená, že ak chcete, aby kanáriky žili, tak sa liek bude musieť podávať pravidelne podľa postupu po celý zvyšok ich života. Ide o to, že parazit sa liečbou dostane do štádia, kedy nespôsobuje problém a kanáriky s ním dokážu žiť. Ak však nastane nejaké stresové obdobie (napr. pŕchnutie...), tak by choroba bez liečby mohla opäť naplno prepuknúť. Pri veľkom premnožení môže dôjsť až k upchatiu dýchacích ciest kanárika, je však riziko, že rovnaký problém môže nastať aj ak kanáriky liečite, ale začali ste príliš neskoro. Parazit je premnožený a uhynuté jedince takisto môžu upchať dýchacie cesty.
Na vašom mieste by som dôkladne vydezinfikovala klietku, všetko príslušenstvo a okolie klietky. Kanáriky by som dala do klietky, ale určite by som klietku umiestnila mimo miestnosti, kde ich púšťate lietať. Potom by som vydezinfikovala miestnosť, kde lietajú, resp. povrchy, kde mohli sedieť. Pokračovala by som s liečbou a v dobe liečenia by som ich nepúšťala mimo klietky. Ak sa stav zlepší, tak ich môžete začať púšťať a pravidelne dezinfikovať priestory.
Prajem veľa šťastia a kľudne napíšte sem na stránku, ako pokračuje liečba.

Pridať nový príspevok